Baza wiedzy - Doktor Pellet

Podpowiadamy jak eliminować awarie i tym samym obniżać koszty eksploatacyjne ogrzewania.
 

 
Awari można uniknąć!


Twój kocioł przestał działać?

Zanim zaczniesz szukać rozwiązania problemu zacznij od wyczyszczenia swojego kotła:
- wyczyść wymiennik
- wyczyść palnik
- wyczyść czopuch
- usuń popioły z wyczystki kominowej
- jeśli nie zleciłeś kominiarzowi w ostatnim roku czyszczenia komina, to sprawdź lusterkiem, przez wyczystkę kominową, czy w ogóle jeszcze widać otwór kominowy - w dzień, w prostym kominie, powinieneś zobaczyć światło słoneczne.
Bardzo wiele awarii bierze się z niedbałości o czystość kotła. Dbaj o czystość swojego kotła tak jak dbasz o czystość swojego samochodu.
W moim kotle wydziela się dużo sadzy i smoły. Czy to jest wina peletu?

Wydzielanie się sadzy lub śmierdzącej smoły nie jest winą peletu. Każdy pellet można dobrze spalić, bez sadzenia i smolenia. Przyczyną smolenia się kotła są złe warunki spalania, złe proporcje pomiędzy ilością paliwa i powietrza. Innymi słowy aby kocioł nie dymił, sadził czy smolił trzeba go dobrze wyregulować- zaprogramować. Pierwszym objawem złej mieszanki paliwowo- powietrznej jest dymienie i okapcanie kotła na czarno, kolejnym gorszym stanem jest wytrącanie się dużej ilości sadzy, a najgorszym stanem jest wytrącanie się smoły. Smoła w kotle jest bardzo niebezpieczna. W takiej sytuacji kocioł należy zatrzymać i natychmiast wezwać serwis, a do oceny stanu komina należy wezwać kominiarza. Ciągłe palenie w takich warunkach może nawet doprowadzić do niebezpiecznego pożaru sadzy. Należy sprawdzić również drożność dopływu świeżego powietrza do kotłowni (nawiewu).
Czy niska wartość temperatury spalin świadczy o tym, że kocioł ma wysoką sprawność?

Nie zawsze. Niska temperatura spalin może być np efektem małej mocy palnika, złego spalania wynikającego ze złej mieszanki paliwowo powietrznej itd. Kotły których palniki idealnie spalają pellet wytwarzają wysoką temperaturę płomienia i mogą mieć wyższą temperaturę spalin. Dopiero analiza spalin profesjonalnym analizatorem pozwala ocenić rzeczywistą jakość spalania.
Innymi słowy - najpierw trzeba uzyskać wysoką temperaturę płomienia, żeby w kolejnym etapie odbierać wytworzone ciepło pozostawiając jakąś stratę w postaci temperatury spalin. Jeśli nie wytworzymy odpowiednio wysokiej temperatury na palniku to po odebraniu ciepła przez płaszcz wodny nie możemy spodziewać się wysokiej temperatury spalin.
Buduję dom. Niedawno uruchomiliśmy kotłownię. Spalanie jest bardzo duże, znacznie większe niż u moich znajomych, którzy mają taki sam domek. Z czego to wynika?

Nowe domy, szczególnie te szybko budowane, zawierają w sobie dużo wilgoci. Wilgoć pochodzi z wody, bez której nie byłoby betonu, klejów, gipsów itd. Tą wodę trzeba odparować, a dom wygrzać. Cały ten proces trwa około 2-4 tygodni i wiąże się z wysokim zużyciem peletu. Bywa, że zużycie jest nawet 2x większe niż normalna eksploatacja. Po tym czasie zużycie peletu powinno się zmniejszyć i ustabilizować.

Ile ton peletu powinien spalać Twój kocioł?

Zobacz wyliczenia.

Kalkulator pelletu
Na moim palniku odkłada się twardy spiek. Już po 1 dniu jest tak duży, że blokuje pracę palnika. Czy można jakoś wyregulować palnik, żeby ten spiek się nie tworzył?

Spieki wynikają z niskiej temperatury topnienia popiołów danego peletu. Wynika to z jakiegoś dodatkowego składnika, oprócz drewna, np piasku. I nie chodzi tu o piasek wrzucony do peletu łopatą, bo tego nikt nie robi, ale raczej pozostałości z kory, która zawiera w sobie kurz i piasek. Są tą małe drobinki, które dostały się do kory kiedy drzewo jeszcze rosło, a wiatr wdmuchał piasek z pól, lasu, łąki czy drogi... Inne dodatki mogą dostawać się do trociny na etapie obróbki drewna w przemyśle meblarskim, produkcji okien, drzwi itp, mogą to być jakieś pozostałości farb czy lakierów. Spieki należy usuwać mechanicznie, jeśli palnik wyposażony jest w automatyczny mechanizm czyszczący lub ręcznie, gdy nie ma tego mechanizmu. Tworzeniu się zgorzeli może również sprzyjać źle wyregulowany palnik. Powstawanie spieków warto zgłosić dostawcy paliwa, aby przekazał taką informację do producenta paliwa. Taka informacja jest doskonałym sposobem na podniesienie jakości produktu. Po spaleniu dobrego peletu, z czystego drewna, nie powinno być twardych spieków.
Czy tworzące się spieki mogą uszkodzić palnik?

Tak. Zbyt długo zalegający i zbyt duży spiek, może doprowadzić do przegrzania palnika i jego zniekształcenia. Na skutek braku chłodzenia korpus palnika może się wygiąć, zdeformować i popękać. Gwarancja kotłów nie obejmuje takich uszkodzeń. Jeśli regulacja wykonana przez serwisanta nie wyeliminowała powstawania spieków należy często usuwać taki spiek, ewentualnie kupić dobry pelet i mieszać go z tym gorszym, lub reklamować pelet u dostawcy paliwa.
W pierwszym roku mój kocioł działał dobrze, a w drugim sezonie coraz częściej występuje alarm "Brak ognia lub opału". Kocioł spala też więcej peletu. Czasem są też alarmy dotyczące zbyt wysokiej temperatury spalin. Z czego to wynika?

Każdy piec c.o. po spaleniu kilku ton peletu ulega zanieczyszczeniu. Czujniki i sensory odpowiadające za zapłon i pracę palnika zabrudzają się powodując, że kocioł "wchodzi" w alarmy. Dysze palnika zatykają się, a wymiennik ciepła gorzej odbiera ciepło, wyrzucając energię (...Twoje pieniądze) w komin. Zamów serwis i wykonaj PRZEGLĄD ROCZNY kotła. Podobnie jak samochody tak i kotły c.o. wymagają corocznych serwisów, a kominy corocznego czyszczenia przez kominiarza. Zaakceptowaliśmy już, że nasze samochody wymagają raz w roku przeglądu, gruntownego czyszczenia i czasem wymiany zużywających się części. Kotły c.o. to coraz bardziej zaawansowane urządzenia, które też wymagają corocznego serwisu.
Z mojego komina wydobywa się czarny dym, Czy to jest wina peletu?

Dobrze działający kocioł, o dobrze ustawionych parametrach spalania, nie dymi na czarno. Dymienie na czarno to efekt złej mieszanki paliwowo powietrznej. Kocioł może zadymić tylko przy zapłonie (na biało, około 5 minut). Przy stabilnej pracy kotła dym nie jest widoczny dla oka ludzkiego. Widoczna jest czasami tylko para wodna (biały dymek). Podobnie jest w samochodach. Dobrze działające silniki nie dymią na czarno. Generalnie białe kolory to dobre kolory, a czarne kolory to złe kolory....jak w bajkach. Jeśli widzisz stale wydobywający się czarny dym z Twojego komina to zatrzymaj kocioł i wezwij serwis. Dalsza eksploatacja gwarantuje problemy. Sam pellet nie jest przyczyną dymienia na czarno, a jedynie złe nastawy sterownika kotła.
Czyszczenie komina - czy w tym czasie kocioł może pracować?

Przed czyszczeniem komina kocioł na pellety należy bezwzględnie zatrzymać. Szczotka kominiarska oraz spadająca sadza blokują odpływ spalin, a wręcz powodują wsteczny ciąg, wdmuchując dym i pyły do kotła. Gdy w tym czasie kocioł pracuje może dojść do tzw "cofki". Cofający się ogień może doprowadzić do groźnej i kosztowej awarii.
Przepięcia, wyładowania atmosferyczne, powodzie itp

Zabezpiecz swój dom odpowiednią polisą ubezpieczeniową, szczególnie od tzw przepięć. W okresie letnim wszystkie urządzenia elektroniczne jakie mamy w domu t.j. telewizor, komputer, radio, kocioł, pralka, telefon itp narażone są na wyładowania atmosferyczne (pioruny). W czasie burzy wyładowanie niszczy sterownik, a nawet okablowanie i elementy wykonawcze kotła. Warto wtedy być ubezpieczonym.
Gdy uruchamiam ogrzewanie kocioł ma duże problemy żeby nagrzać pomieszczenia - w domu jest zimno.

Jest wiele przyczyn, które mają wpływ na to, że kocioł nie dogrzewa pomieszczeń. Jedną z nich jest okresowe włączanie kotła np tylko popołudniu. Kocioł włączany okresowo musi "nadgonić" temperaturę w wychłodzonych pomieszczeniach. Pracuje wtedy intensywnie, a czas dogrzania pomieszczeń zależy od mocy kotła, od temperatury na zewnątrz i od izolacji budynku. Bardziej optymalnym rozwiązaniem jest ciągłe grzanie pomieszczeń. Wtedy wystarczą niższe temperatury grzejników/podłogówki aby osiągnąć przyjemne ciepło w domu. Podobnie jak z jazdą samochodem, lepiej jechać w sposób ciągły płynnie i jednostajnie niż na przemian hamować i "dawać gazu na maxa". Jeśli używasz regulatory pokojowe, to nie obniżaj więcej niż 2-3 stopnie temperaturę w nocy i w czasie gdy jesteś w pracy/szkole. Jeśli zastanawiasz się jaką regulację temperatury zastosować w swoim domu - wybierz regulację pogodową - jest najbardziej optymalnym i ekonomicznym sposobem regulacji.
Alarm "Brak ognia lub opału" - brak zapłonu Jest bardzo wiele przyczyn takiego alarmu:

  • Duży gruby spiek wynikający ze złej jakości paliwa, przysłania element zapłonowy (zapalarkę) i zatyka otwory napowietrzające palnik. Należy zmienić pellet lub częściej czyścić palnik. Jeśli palnik wyposażony jest w funkcję automatycznego czyszczenia rusztu, zwiększyć częstotliwość tego czyszczenia lub sprawdzić jego działanie
  • Jeśli ruszt palnika jest wyjmowalny, sprawdzić czy został prawidłowo wyczyszczony i założony
  • Wyczyścić elementy detekcji ognia - są to zwykle fotosensor lub czujnik płomienia lub czujnik temperatury spalin
  • Uszkodzona grzałka zapalająca (zapalarka) lub zbyt duże obroty dmuchawy nadmiernie schłodzające zapalarkę.
  • Zbyt duży ciąg kominowy, zbytnio wychładzający zapalarkę - zamontować regulator ciągu
  • Zapalarka częściowo sprawna powoduje obniżenie jej mocy i temperatury grzania uniemożliwiając zapłon - konieczna wymiana zapalarki.
  • Źle zamontowana zapalarka, ciepło nie koncentruje się na pelecie, wydobywa się bokiem do wnętrza palnika.
  • W przypadku braku paliwa w palniku sprawdzić czy podajnik paliwa jest napełniony
  • Sprawdź czy podajnik się kręci co wyklucza odłączenie się podajnika od napędu, być może śruba łącząca odkręciła się
  • Jeśli podajnik się kręci ale pelet nie jest podawany sprawdź czy na dnie zbiornika z pelletm nie zawiesił się pellet, usuń trocinę ze zbiornika paliwa przetkaj pellet na dnie zbiornikiem kijem, drutem itp
  • Jeśli napęd podajnika buczy, a podajnik się nie kręci, prawdopodobnie uszkodzony jest kondensator rozruchowy silnika motoreduktora podajnika, konieczna wymiana kondensatora. Sprawdź też czy do podajnika nie wpadło ciało obce, np kawałek worka itp
  • W bardzo wilgotnych piwnicach sprawdzić zawilgocenie peletu na dnie zbiornika paliwa - być może pellet się skleił i stworzył "tunel" wokół ślimaka podajnika.
  • Wykonać przegląd roczny kotła.
   

  Kup piecyk pod choinkę

Zabezpiecz się przed brakiem prądu lub awarią kotła.
Zaskocz rodzinę nastrojowym kominkiem wolnostojącym na drewno. 

Alarm "Przegrzanie kotła"

  • Sprawdzić czystość palnika, usunąć spieki, jeśli zadziałało zabezpieczenie STB, wychłodzić kocioł, poczekać i skasować zabezpieczenie STB (wyglądem przypomina bezpiecznik).
  • Sprawdź czy instalacja grzewcza napełniona jest wodą. Sprawdź ciśnienie wody.
  • Odpowietrz instalację, odpowietrz pompy, sprawdź czy nie zamknięto zaworów w instalacji
  • Sprawdź temperaturę zadaną kotła - być może jest za wysoka. Jeśli temperatura kotła jest wyliczana automatycznie, sprawdź ograniczenia temperatury maksymalnej
  • Sprawdź temperaturę graniczną, przy której pompy wyrzucają ciepło do instalacji
  • Złe parametry modulacji mocy, zbyt wolne "hamowanie" palnika. Sprawdź parametry poszczególnych poziomów mocy od mocy minimalnej do maksymalnej.
  • Wyreguluj zapłon, aby palnik nie uruchamiał się ze zbyt dużą dawką zapłonową. Sprawdź rozpalanie w Twoim kotle.
  • Sprawdź czy czujnik temperatury kotła jest prawidłowo zamontowany
  • W kotłach z kontrolą spalania (z sondą lambda, czujnikiem płomienia itp) zbyt duży ciąg może nadmiernie zwiększać moc palnika. Zamontować regulator ciągu.
  • Sprawdź czystość kotła, drożność czopucha i drożność komina. Wyczyść wyczystkę kominową.
  • Wykonaj przegląd roczny kotła.
Kocioł nie dogrzewa, nie uzyskuje zadanej temperatury, w domu jest zbyt zimno

  • Zmniejszyć nocne obniżenia temperatury w pokojach oraz obniżenia związane z wyjściem do pracy/szkoły. Kocioł nie jest w stanie nadgonić nadmiernego spadku temperatury
  • Wyczyścić wymiennik kotła aby poprawić odbiór ciepła płaszcza wodnego i zmniejszyć stratę kominową
  • Wyregulować palnik kotła - najlepiej analizatorem spalin, zwiększyć maksymalnie moc kotła
  • W przypadku kotła z automatycznym czyszczeniem wymiennika sprawdzić działanie mechanizmu czyszczącego.
  • Zbyt duży ciąg może "wyrywać" ciepło z kotła zwiększając stratę kominową i zmniejszać efektywność. Zamontować regulator ciągu.
  • Wykonać przegląd roczny kotła.
   
Alarm "Przegrzanie palnika"

  • Udrożnij kanał dymowy, czopuch, wymiennik kotła, wyczyścić palnik. Alarm przegrzania palnika zawsze ma związek z utrudnionym wyjściem spalin. Gdy spaliny nie mogą wydostać się z kotła przez komin zaczynają szukać drogi alternatywnej - zwykle wstecz w stronę palnika, generując alarm.
Buduję nowy dom. Zamontowałem kocioł i już po 2-3 miesiącach mam awarie.

Najtrudniejszym okresem dla kotła jest czas budowy domu. Wtedy kocioł wygrzewa i osusza pomieszczenia ale przy okazji pochłania cały pył i kurz jaki jest na budowie. Szczególnie, gdy jeszcze nie ma drzwi do kotłowni na budowie unosi się bardzo dużo pyłów - gips-y, tynki, pyły z ciętych na sucho kafelek, pyły z wiercenia w cegle, z cięcia betonu, z cięcia cegieł, szlifowania itp. Cały ten unoszący się pył jest wciągany przez dmuchawę kotła do palnika. Pył to zabójstwo dla zapalarek, łożysk dmuchawy, siłowników i elektroniki. Do tego pyłu należy jeszcze dodać wilgoć z wysuszanych pomieszczeń i mamy "wybijające różnicówki" i awarie kotła. Zapalarka obsypana pyłami przegrzewa się punktowo - nadaje się do wymiany. Łożyska i siłowniki zacierają się. Elektronika plus wilgotność generuje zwarcia i upływy elektryczne. Do tego wszystkiego można jeszcze dodać sytuacje, w których dochodzi do przewierceń instalacji hydraulicznej i związane z tym wycieki. Kocioł nie jest odkurzaczem przemysłowym. Jeśli decydujemy się na montaż kotła to musimy zabezpieczyć kotłownię przed pyłem. Najlepiej zamontować drzwi lub chociaż zakleić drzwi folią. Idealnie byłoby zamknąć kotłownię tak aby tylko inwestor ją doglądał.
Pellet zawiesza się w zbiorniku.

Zbiorniki z granulatem rządzą się pewnymi prawami fizyki. Granulat - w tym przypadku pellet - wydostaje się ze zbiornika w odpowiedniej kolejności pokazanej na rysunku. Pellet układa się w zbiorniku warstwowo. Pellet w warstwie 1 to ten, który został wrzucony do zbiornika jako ostatni, można by powiedzieć najbardziej świeży. I to właśnie ten pellet zostanie wybrany ze zbiornika w pierwszej kolejności. W trakcie tego procesu drobna frakcja - trociny i pyły - opadają w dół odkładając się na skośnych ściankach zbiornika. Jeśli użytkownik kotła ciągle uzupełnia pellet nie dopuszczając do jego całkowitego wybrania, na skośnym dnie zbiornika zbiera się bardzo dużo trocin. Jeśli ten proces powtarza się np przez cały rok, ilość luźnych trocin może być na tyle duża, że w końcu, w trakcie całkowitego opróżnienia zbiornika, wybrania ostatniej 3 i 4 warstwy, trocina obsunie się do leja wyjściowego i przytka otwór - powstanie tzw mostek. Efekt może być zaskakujący, bo w zbiorniku będzie widać paliwo, a w podajniku prawie go nie będzie - podajnik będzie "kręcił się na pusto". Pozostaje wówczas przetkać go ręcznie (patykiem, prętem, kijem od miotły).
Aby uniknąć tego efektu warto wypalać paliwo raz na kwartał prawie do dna. Bardzo istotny jest kąt bocznych ścianek. Powinien on wynosić co najmniej 45 stopni. Mniejszy kąt nie zapewni zsypywania się peletu, pellety będą zalegały w kątach i bez ręcznej ingerencji nie wpadną do leja wyjściowego. Powstanie tzw martwa strefa.
Płomień zanika w trakcie pracy. Może być kilka przyczyn takiego stanu:

  • Zbyt duży ciąg kominowy - zamontuj regulator ciągu i ustaw odpowiednią wartość dla danej mocy,
  • Sprawdź czy podajnik się kręci, być może śruba łącząca z napędem odkręciła się,
  • Jeśli podajnik się kręci ale pelet nie jest podawany sprawdź czy na dnie zbiornika z pelletem nie zawiesił się pellet, usuń trocinę ze zbiornika paliwa. Przetkaj pellet na dnie zbiornikiem kijem, drutem itp Patrz efekt "mostka" opisany wyżej.
  • Sprawdź też czy do podajnika nie wpadło ciało obce, np kawałek worka itp.
  • Jeśli napęd podajnika buczy, a podajnik się nie kręci, prawdopodobnie uszkodzony jest kondensator rozruchowy silnika motoreduktora podajnika, konieczna wymiana kondensatora.
  • Sprawdź parametry mocy minimalnej (dawkę paliwa i nadmuch). Prawdopodobnie są zbyt małe. Wykonaj analizę spalin.
  • Jeśli kocioł ma jakiś system kontroli jakości spalania sprawdź wartość korekcji podawania. Prawdopodobnie dawka paliwa jest zbyt mocno redukowana. Spowolnij redukcję mocy.
  • W palniku zrzutkowym sprawdź czystość "zjeżdżalni" po której pelet wpada do palnika.
  • W kotłach ze śluzą celkową sprawdź czy śluza nie jest zatkana pyłem - wyczyść wszystkie celki śluzy.
  • Jeśli palnik wyposażony jest w fotodiodę, sprawdź jej czystość - wyczyść ją.                                                  
  • Wykonaj przegląd roczny kotła.     Na co uważać?

Jeszcze inny problem?

Zamów poradnik techniczny w wersji papierowej z mnóstwem zaawansowanej wiedzy na temat kotłów na pellety.

Jesteś w naszym zasięgu?

Skorzystaj z naszego doświadczenia.
Zapraszamy do serwisu.

Serwis

Zapraszamy

Więcej informacji technicznych:

Jaki pellet kupować do ogrzewania domków jednorodzinnych? Jakiego pelletu nie kupować? Po co te certyfikaty dla pelletu? Jak magazynować workowane pelety? Palić pelletem 6mm czy 8mm? Czy można mieszać pelety z różnych dostaw? Wentylacja – czy jest niezbędna? Kondensat w kominie - mokry komin - o co chodzi? Czy stosować bufor do kotła na pellety? W jaki sposób użytkować kominek lub zwykły kocioł na drewno i węgiel jednocześnie z kotłem na pellety? Dym z komina z ogrzewania na pellety - czy go widać? Jak uniknąć korozji kotła? Jak uniknąć pęknięcia korpusu, rusztu palnika, przegrzewów palnika i zgorzeli? Przyczyny zasmolenia wymiennika kotła i komina? Plamy i wykwity na ścianach – skąd się biorą? Czy zwierzęta domowe mogą uszkodzić kocioł? Jak powinno przebiegać rozpalanie kotła? Jak chronić zapalarkę? Jak sprawdzić działanie zapalarki? Jak zmniejszyć zużycie pelletu? Jak wyregulować kocioł na pellety? Czy regulator ciągu może obniżyć koszty ogrzewania? Kolory w kotle – jak rozpoznać dobre spalanie? Analiza spalin. Dlaczego w pierwszym sezonie grzewczym nowego domu zużycie pelletu jest większe? Czy wilgoć i wietrzenie pomieszczeń może wpływać na zużycie peletu? Czy kocioł może kopcić z powodu komina? Jak ogrzewać optymalnie i bezpiecznie wodę użytkową? Schematy instalacji kotłowni – bardzo dużo wariantów. Typowe błędy. Co jest ważne na etapie montażu kotła? Jak uniknąć awarii i kosztów serwisowych kotła?

Poradnik techniczny

Baza wiedzy - Doktor Pellet.
Poradnik techniczny na papierze na temat kotłów na pellety. Szczegóły techniczne, ciekawostki, schematy. Wygodna forma, merytoryczne opisy.

Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem