Kocioł na pellety EcoFire Flame Control 48kW i 60kW                         Zobacz też moce 14kW, 20kW, 24kW i 29kW                  powrót

Kotły EcoFire 48kW i 60kW to autmatyczne, komfortowe kotły c.o. pelety. Konstrukcja kotła oparta jest na sprawdzonej wersji popularnych kotłów Ecofire PES małej mocy.

Palnik E1 kotła został zaprojektowany w taki sposób aby precyzyjnie dawkować powietrze pierwotne (spalanie żaru) i wtórne (dopalanie gazu drzewnego) co pozwala na osiągnięcie bardzo wysokiej sprawności ~90%, przekładającej się na niskie koszty spalania.

Palnik ma wbudowany układ automatycznego rozpalania, dzięki któremu załączany jest tylko wtedy gdy zachodzi potrzeba grzania. Takie rozwiązanie obniża koszty spalania. Jest szczególnie cenne jesienią i wiosną, kiedy proces grzania nie jest tak intensywny i latem jeśli użytkownik ogrzewa ciepłą wodę użytkową kotłem na pelety.  Sterownik kotła wyposażony jest w specjalne algorytmy wygaszania palnika dzięki czemu w czasie postoju kocioł, nie dymi, nie smoli  i nie zanieczyszcza kotła i komina.

Mechanizm oczyszczania palnika zapewnia wysoki komfort przez co można go  porównać do pracy palnika na olej opałowy. Dzięki modulacji mocy (zmieniającej się mocy) kocioł automatycznie dobiera moc palnika do aktualnego zapotrzebowania na ciepło - podobnie jak kierowca samochodu, który dobiera odpowiedni bieg do prędkości jazdy. Dzięki tej funkcji palnik ogranicza nadmierną ilość zapłonów oraz redukuje nadmiar mocy w przypadku osiągnięcia zadanych temperatur. Jest to rozwiązanie optymalizujące spalanie oraz jedno z zabezpieczeń przed przegrzaniem kotła.

Wymiennik zbudowany jest z pionowo ułożonych rur - płomieniówek, w których znajdują się automatycznie przesuwane spirale zapewniające oczyszczanie popiołu. Mechanizm czyszczenia powierzchni wewnętrznych kotła uruchamia się automatycznie zapewniając wysoką sprawność.

Na uwagę zasługuje mała średnica czopucha fi-160 co gwarantuje bezpieczne podłączenie kotła  praktycznie do każdego komina.
Dzięki dobrej izolacji (nowoczesna izolacja, tylko jedne drzwiczki) nie traci energi poprzez emisję ciepła przez obudowę.  

Kocioł współpracuje z różnymi zbiornikami na pellety. Więcej danych na temat zbiorników na pellety.
Elektroniczny sterownik odpowiada za całą prace kotła. Na obrazu pokazana jest graficzna wizualizacja procesu palenia (temp. c.w.u, temp. kotła, praca pomp).
Rozpalanie i wyłączanie sprowadza się do włączenia odpowiedniego przycisku. Proste menu w języku polskim. Sterownik kontroluje temperaturę kotła oraz temperaturę ciepłej wody użytkowej. Zasila pompy c.o. i c.w.u. Wszelkie ustawienia i alarmy są wyświetlane w czytelny sposób.

Kocioł wyposażony jest w system kontroli płomienia (Flame Control) regulujący automatycznie pracę palnika. W przypadku różnic w wartości opałowej peletu kocioł automatycznie koryguje dawkę paliwa w celu utrzymania wymaganej temperatury płomienia.

Moc nominalna 48kW 60 kW
Zakres mocy 20 - 48 kW 30 - 60 kW
Klasa kotła 5 (najwyższa) 5 (najwyższa)
Rodzaj paliwa pelety 6 mm  pelety 6 mm
Zużycie paliwa 4,5 - 9kg/h 6 - 13,5 kg/h
Sprawność ~90% ~90%
Temperatura spalin (pełna/ mała moc) 160°C / 110°C 160°C / 110°C
Średnica czopucha 160 mm 160 mm
Wymagany ciąg kominowy 8 - 12 Pa 8 - 12 Par
Waga

Pojemność wodna

Wymagana minimalna temper. powrotu 55°C 55°C
Pojemność zbiornika na pelety
(kocioł z zewn. zbiornikiem) 
dowolna (od 100-500kg) dowolna (od 100-500kg)
Sterowanie 1 obwodu c.w.u. (standard)
Sterowanie pogodowe 1 obwodu c.o.
grzejników lub podłogówki (standard)
Sterowanie pokojowe 1 obwodu c.o. (standard)
Możliwość rozbudowy sterowania pogodowego o dodatkowe 2 obwody c.o.(opcja)
System kontroli ognia.
(Automatyczne dostrajanie palnika do zmiennych parametrów peletu)
Flame Control
(kontrola temperatury płomienia)
Flame Control
(kontrola temperatury płomienia)
Automatyczny zapłon i wygaszanie palnika
Automatyczny system doboru dawki paliwa w fazie zapłonu
Automatyczne, mechaniczne  czyszczenie wymiennika
Powietrzno-pneumatyczne czyszczenie palnika (dotyczy palnika E1)
Automatyczne, mechaniczne  wybieranie popiołu
(standard)

Wymiary zewnętrzne (takie same dla kotła 40kW i 60kW):
Standardowo do kotła dołączony jest podajnik o długości 1,6 metra. Opcjonalnie można dobrać podajnik o innych  długościach.Do pobrania:

Dokumenty producenta: Instrukcja kotła (pdf)
Deklaracja zgodności z normami (pdf)
Certyfikat - klasa 5 (pdf)
Nasze uprawnienia: Autoryzacja producenta (pdf)
Uprawnienia SEP G1 elektryczne dozor (jpg)
Uprawnienia SEP G1 elektryczne eksploat (jpg)
Uprawnienia SEP G2 grzewcze dozor (jpg)   
Uprawnienia SEP G2 grzewcze eksploat (jpg)
Warunki montażowe: Warunki uruchomienia kotłowni (pdf)


     

powrót