Jak zbudować własny zbiornik na pellet?

Lubisz budować, majsterkować? Masz narzędzia i nie możesz się doczekać, żeby samemu zrobić zbiornik?
Podajemy istotne zasady budowy:

1. Zbiornik trzeba będzie regularnie napełniać, dlatego powinien być ergonomiczny, łatwo dostępny, wygodny w załadunku.  Zadbaj o  dobry dostęp do zbiornika. Pellet zostanie przywieziony samochodem na Twoją posesję, i co potem? Jaką drogę będzie trzeba pokonać, aby zanieść woreczki z pelletem do miejsca, w którym będzie zbiornik? Czy można ją skrócić? Czy musisz znosić woreczki do piwnicy po schodach?
A może łatwiej podawać worki przez okienko? A może zbiornik znajduje się w piwnicy, pod garażem i możliwy jest zrzut pelletu przez otwór w stropie? Przemyśl miejsce budowy zbiornika na pellet.

2. Z wygodą wiąże się wysokość zbiornika. Z wyjątkiem zasypu z góry, przez strop, zbiornik nie może być zbyt wysoki. Podniesienie worka z pelletem to jest wysiłek, który powtarzany wielokrotnie, może być męczący.
Najmniej wysiłku potrzeba do załadowania zbiornika o wysokości 120-130cm od posadzki. Ta wysokość nie wymaga dużo pracy przy załadunku. Zbudowanie zbyt wysokiego zbiornika spowoduje, że z powodu zmęczenia, nie będziesz  napełniać go do pełna.

3. Zbuduj zbiornik, po montażu kotła. Podajnik ślimakowy musi być w odpowiedniej pozycji w stosunku do palnika kotła.  Nadmierne przesunięcie podajnika w lewo, w prawo, czy w dół, może spowodować brak możliwości połączenia podajnika z palnikiem rurą karbowaną p-poż.. Bywa też, że to połączenie jest możliwe, ale kąt padania jest tak mały, że pellet blokuje się  w rurze i nie spada swobodnie do palnika.  Budowanie zbiornika po montażu kotła  pozwala na odpowiednią przymiarkę podajnika.  Prowizoryczne  zamontowanie podajnika w "przestrzeni kotłowni" obrazuje jak ma być zbudowany zbiornik na pellety.

4. Koniec podajnika ślimakowego, przez który pobierany jest pellet ze zbiornika,  powinien być zamontowany w najniższym punkcie zbiornika, tak aby cały pellet był pobierany przez podajnik. Zwykłe włożenie podajnika do zbiornika powoduje, że znaczna część pelletu nigdy nie zostanie pobrana przez podajnik. Będzie zalegać w zbiorniku.  

5. Ścianki dna zbiornika muszą mieć odpowiednie nachylenie, które zapewni opadanie pelletu na dno zbiornika.  To nachylenie wynosi minimum 45º. Jeżeli kąt będzie mniejszy pellety nie zsuną się w dół. Będą zalegały w zbiorniku.

6. Jeśli chcesz budować z zbiornik z płyt drewnianych zastosuj płyty MFP a nie OSB. Płyty MFP są bardziej gładkie i odporne na wilgoć. Są wygodne w użytkowaniu i montażu.  

7. Nie oszczędzaj na bezpieczeństwie. Napełniony zbiornik, będzie miał dużą wagę. Nie może się przewrócić ani rozpaść. Być może w pobliżu tego zbiornika będą przebywały dzieci lub osoby starsze. Zbuduj solidny, mocny i bezpieczny zbiornik. Dobierz odpowiednią długość śrub montażowych, odpowiednią grubość płyt, zastosuj legary podpierające, wzmacniające, przeszlifuj krawędzie. Stwórz stabilną i wytrzymałą konstrukcję.